Konzorcij

    • FAMA International
      djeluje u Sarajevu od 1990. Pokretačka je snaga FAMA-kolekcije koja se smatra najvećom svjetskom nezavisnom kolekcijom multi-medijalnih projekata o Opsadi Sarajeva (1992.-1996) i dešavanjima u vezi s Padom Jugoslavije (1991.-1999.). Godinama je Kolekcija rasla usred nemogućih uslova (opsada i posljeratna tranzicija), razvijajući pionirske koncepte i brojne teme, uz razna međunarodna priznanja. Na stranu obimnost cijelog projekta, njegov istorijsko-edukativni značaj i novi pristup mapiranja dokumentovanih dokumenata, istoriografije i kolektivnog pamćenja, Kolekcija sama po sebi predstavlja novi pristup dokumentaciji činjenica i dokaza, i mapiranje kao način uobličavanja uzroka i posljedica događaja u žanr pristupačan širokom spektru publike.
      Web: www.famacollection.org

      SUADA KAPIĆ

      Osnivač i direktor FAMA International
      Autorica izvornih FAMA-projekata i FAMA-arhiva


      Suada Kapić je rođena u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Po sticanju svoje prve diplome na Filozofskom fakultetu, Univerzitet u Sarajevu, odlazi u Beograd i završava studij režije na Fakultetu dramskih umetnosti. Nakon pada komunizma u cijeloj istočnoj i jugoistočnoj Evropi, Suada napušta karijeru istaknute filmske i TV rediteljke i 1990. osniva prvu nezavisnu medijsku kuću u tadašnjoj Jugoslaviji – FAMA. Izdvaja se originalnošću svjih ideja, naročito zbog djelovanja na redefinisanju načina na koji se politika tretira u medijima. Pokreće novi (potpuno profitabilan i necenzurisan) medijski koncept koji se često naziva politička zabava. "Umijeće življenja" je bio jedan od najgledanijih TV-programa u cijeloj zemlji, jer se gorućim pitanjima bavio na nekonvencionalan i izvanredno kreativan način, a istovremeno se uspio pozicionirati kao vjerodostojan izvor informacija – što je tih turbulentnih dana predstavljalo izuzetno neobičnu kombinaciju.

      Njenu prvobitnu namjeru da FAMA postane CNN jugoistočne Evrope osujetio je rat u bivšoj Jugoslaviji koji je zauvijek promijenio njen lični i profesionalni pogled na život. U aprilu 1992, Suada bježi i svog stana na Grbavici (dio Sarajeva tada pod okupacijom snaga bosanskih Srba), i postaje izbjeglica u vlastitom gradu. Usred totalnog uništenja i propasti osnovnih društvenih elemenata, donosi odluku da ostane u opkoljenom gradu i pokreće mehanizam 'nauke preživljavanja' kao sredstvo otpora teroru kroz stvaralaštvo, izume, kulturu, umjetnost i humanizam. Posmatrala je opsadu Sarajeva (najdužu u modernoj istoriji) proučavajući ljudsku prirodu, mehanizam terora i sposobnost ljudi da se kroz mehanizam preživljavanja prilagode potpuno neočekivanim okolnostima. Tako je počela njena posvećenost ovoj temi; predano dokumentovanje činjenica i dokaza promjena u gradu pretočila je u niz međunarodno priznatih projekata i inicijativa.

      Između 1992. i 1996. Suada u opsjednutom gradu pokreće projekte kao što su 'Vodič za preživljavanje' i 'Mapa opstanka '92.-'96., odlučna da ih objavi i prezentira međunarodnoj javnosti. Prokrijumčarila je pripremu za štampu tajnim podzemnim tunelom i održala sastanke i prezentacije, od New Yorka do Tokija.

      Od 1997. marljivo radi na jednom od najopsežnijih projekata: Govorna i vizelna istorija bivše Jugoslavije u razdoblju 1991.-1999. FAMA Kolekcija (Arhive) i srodni pojedinačni projekti smatraju se najvećim i najopsežnijim nezavisnim izvorom informacija koje se odnose na Opsadu Sarajeva ('92-'96) i Raspad Jugoslavije ('91 - '99). FAMA-edukacijski paket Opsada Sarajeva 1992.-1996. promoviran je i distribuira se u Srbiji od 2005. U partnerstvu s Inicijativom mladih za ljudska prava u BiH (producent projekta) nedavno je objavljen i njen najnoviji projekat Srebrenica – mapiranje genocida (dokumentarna animacija). Kao obrazovna inicijativa, projekt je naširoko predstavljen u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori.

      Suada je aktivno uključena u promociju i predstavljanje pojedinih projekata i koncepta "znanosti preživljavanja" širom svijeta – od New Yorka do Tokija. Njeni projekti krase zidove i police najuglednijih međunarodnih institucija: Memorijalni muzej holokausta u SAD, Suda UN-a za ratne zločine, Pentagon, Biblioteka Kongresa SAD, UNESCO, Tokyo Big Site...

      Mislilac, autor i realizator, Suada Kapić je bivala suočena s nezamislivim izazovima i radeći u nemogućim okolnostima ipak uspjela ostvariti međunarodno priznate projekte i osigurati njihovu provedbu. U jednom od najsloženijih i najopasnijih područja u svijetu, njena tvrtka je aktivna već 21 godinu.

      Rad koji počela još 1992. sada je dovršen i FAMA-projekti i arhive bivaju prebačeni u virtualni domen kao FAMA-kolekcija – virtualna banka znanja za buduće generacije. U ovoj fazi se Suada ponovo okreće svom izvornom području multi-medija, te se namjerava usredotočiti na regionalna i globalna pitanja koja zahtijevaju kolektivna rješenja angažovanjem s regionalnom / globalnom publikom.
    • MESS
      Međunarodni teatarski festival Sarajevo (MESS) je najstariji pozorišni festival na Balkanu; održava se od 1960. godine. Festival privlači brojne međunarodne pozorišne grupe, uključujući i neka od najprestižnijih svjetskih imena. Tokom skoro dvije sedmice u oktobru, festival postaje pozornica na kojoj se iskazuju svjetski umjetnici koji dobijaju i priliku da zajedno sa svojim kolegama istražuju i njeguju umjetničko stvaralaštvo. Festival smatra da okupljajući umjetnike i omogućavajući im da svoje talente prikažu sarajevskim poklonicima umjetnosti, doprinosi razvoju grada i regije. Od svog osnivanja, preko perioda opsade pa sve do danas, MESS predstavlja svojevrstan kulturno-istorijski fenomen. Najvažniji cilj festivala jest da promoviše i unaprijedi kulturnu posebnost ovog regiona, što uključuje otvorenost za različite ideje, stavove i umjetnke s Istoka i Zapada, Sjevera i Juga. Afirmirajući ove ciljeve, festival je otvorio nove programe, kao što su festivalske premijere, World MESS, Mittel Europe MESS, MESS za djecu, MESS-radionice, kao i Modul memorije.
      Web: www.mess.ba

      DINO MUSTAFIĆ

      Direktor festivala MESS

      Dino Mustafić je rođen 6. jula 1969. u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Na sarajevskom Univerzitetu je stekao diplome na Akademiji scenskih umjetnosti i na Filozofskom fakultetu, Odsjek za komparativnu književnost i bibliotekarstvo.

      Režirao je različite televizijske žanrove, dokumentarne filmove, reportaže i nekoliko muzičkih i obrazovnih TV-programa, kao i TV-reklame. Njegova najznačajnijih djela uključuju dokumentarne filmove "Pista života" – 1993.; "Neka bude svjetlost" – 1994., "Čudo u Bosni" – 1995. i kratki film "724" – 1998. Filmovi su prikazani na više međunarodnih filmskih festivala: u Amsterdamu, Ljubljani, Montrealu, Istanbulu, Gothenburgu, Pragu i Rotterdamu.

      Njegov prvi igrani film "Remake" (po scenariju Zlatka Topčića) prikazan je na brojnim filmskim festivalima u svijetu, a svjetsku premijeru je doživio na Rotterdam International Film Festivalu u januaru 2003.

      Njegove pozorišne režije uključuju: Sartre ("Zid", "Prljave ruke"), Ionesco ("Nosorog", "Kralj umire") Mrožek ("Pješice", "Policajci"), Moliere ("Tartuffe"), Serrau ( "Porodica"), Coltes ("Roberto Zucco"), Shakespeare ("Macbeth"), Thornton Wilder ("Spašeni za dlaku" ), Werner Schwab ("Predsjednice"), Boychev ("Pukovnik Ptica", "Hanibal podzemni" ,"Titanic orkestar"), Herb Gardner ("Nisam ja Rappaport"), Ingmar Vilquist ("Helverova noć"), Dea Loher ("Adam Geist"), Nick Wood ("Trg ratnika"), Glowacki ( "Četvrta sestra"), Ariel Dorfman / Tony Kushner ("Udovice"), Thomas Bernhard ("Pred penzijom"), Robert Lepage / Marie Brassard ("Poligraf"), Lutz Hubner ("Nakaze"), Jon Fosse ("Noć pjeva pjesme svoje"), braća Presnjakov ("Igranje žrtve"), E. Albee ("Koza: ili Ko je Sylvia"i "Ko se boji Virginije Woolf" ), R.Kalinoski ("Zvijer na Mjesecu"), P.Sala ("Mortal kombajn").

      U okviru festivala Sarajevsja zima, premijerno mu je izvedena opera "Cavalleria rusticana", kao i opereta "Europa" Nigela Osborna. Predstave su mu izvođene u svim bosanskohercegovačkim pozorišnim centrima, u Sloveniji, Hrvatskoj, i festivalima u Njemačkoj (Mullheim), Egiptu (Kairo) i Italiji (Rim).

      Šest godina je radio kao asistent na sarajevskom Filozofskom fakultetu. Trenutno radi kao asistent na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, te Akademiji scenskih umjetnosti u Tuzli, na predmetima glume i teorije režije.

      Od januara 2003. do decembra 2005. je bio umjetnički direktor Drame Narodnog kazališta u Sarajevu.

      Kao direktor Međunarodnog teatarskog festivala MESS Sarajevo, zajedno sa svojim timom, organizovao je 12 međunarodnih festivala.
    • Obrazovanje gradi BiH (OGBIH)
      Već skoro 15 godina udruženje "Obrazovanje gradi BiH" pomaže djeci žrtava rata u Bosni i Hercegovini 1992.-95., kao i djeci s posebnim potrebama i talentovanoj djeci, da uspješno završe školovanje i postanu produktivni članovi društva. Ostvarujući misiju 'Djeca žrtava rata – naša stalna briga', OGBiH je široko otvorilo vrata kuće u ulici Dobojska 4 za sve one kojima je potrebna moralna i materijalna pomoć. Zahvaljujući radu jednog zaposlenog člana i desetinama volontera, OGBiH je dodijelilo više od 28.000 stipendija i podijelilo školski pribor, odjeću, obuću, hranu, keramičke table, kompjutere i druga nastavna pomagala mladim ljudima kojima je to bilo potrebno.
      Web: http://www.ogbh.com.ba

      JOVAN DIVJAK

      Osnivač i izvršni direktor OGBIH

      Rođen: 11.03.1937. u Beogradu
      Nacionalnost: Bosanac
      Funkcija: Izvršni direktor Udruženja (1994.-2011.)

      Školska naobrazba

      1980.-1982. Škola narodne odbrane, Beograd.
      1969.-1971. Komandno štabna akademija, Beograd.
      1964.-1965. Komandno štabna škola, Pariz.
      1963.-1964. Škola jezika (francuski jezik).
      1956.-1959. Vojna akademija kopnene vojske, Beograd.
      1950.-1956. Gimnazija i matura, Zrenjanin.

      Profesionalno iskustvo

      1992.-1997. Štabno iskustvo u ARBiH
      1984.-1997. Komandno iskustvo u TO Bosne i Hercegovine
      1966.-1984. Iskustvo u vojnom školstvu
      1959.-1966. Komandno iskustvo

      Druge kvalifikacije

      2004. Član Upravnog odbora referentne grupe NVO, Sarajevo
      1998. Član Asocijacije nezavisnih intelektualaca - Krug 99, Sarajevo
      1997. Član Helsinškog komiteta BiH; Sarajevo
      1996.-1997. Član Upravnog odbora Fakulteta za fizičku kulturu, Sarajevo
      1992.-1995. Predsjednik Streljačkog saveza R BiH, Sarajevo
      1992.-1994. Član Izvršnog odbora Košarkaškog saveza R BiH

      Aktivnosti u oblasti NVO i civilnog društva

      2007. Sarajevo: Konferencija "Civilno društvo u jačanju socijalne uključenosti"
      2007. Sarajevo: Konferencija o aktivnom građanstvu na Balkanu
      2007. Sarajevo: Okrugli sto "Regionalna saradnja za razvoj i evropske integracije"
      2005. Sarajevo: Obrazovni forum "Poboljšanje obrazovnih standarda u školama"
      2005. Sarajevo: Konferencija: "Sedmi obrazovni forum". Organizatori: OSCE, OHR, UNICEF
      2005. Sarajevo: Radionica "Prema održivom sutra-partnerstvo, učešće i uključivanje. Organizator UMCOR BiH"
      2004. Sarajevo: Konferencija "Bosna i Hercegovina na putu ka funkcionirajućoj državi: vizije, perspektive, koncepti"
      2004. Sarajevo: Radionica "Prema održivom sutra-partnerstvo, učešće i uključivanje. Organizator UMCOR BiH"
      2004. Sarajevo: Konferencija NVO BiH. Organizator Centar za promociju civilnog društva
      2004. Sarajevo: Okrugli sto "Dječija prava i strategija u BiH". Organizator Helsinški komitet za ljudska prava BiH
      2002.-2005. Sarajevo: 1. (do 7) Međunarodne konferencije "Obrazovanje za kulturu mira". Organizator "Sarajevska tribina", Sarajevo
      2002. Sarajevo: Seminar "Aktivno građanstvo". Projekat Sarajevo zdravi grad. Gradsko vijeće Sarajevo
      2001. Sarajevo: Radionica "NVO razvoj stabilizacionog programa i liderstvo". Organizator USAID DEM/NET
      2001. Sarajevo: Okrugli sto "Karakteristike rata u BiH"
      2000. Sarajevo: Simpozijum o nastavnim planovima i programima u BiH. Organizator UNESCO, OHR, UN Sarajevo
      2000. Sarajevo: Obuka NVO "Samoodrživost NVO". Organizator USAID DEM/NET
      2000. Dubrovnik: Radionica "Jedinstvenost uspješne NVO". Organizator USAID DEM/NET
      1997. Sarajevo: Konferencija "Strateško planiranje odnosa obrazovanja nastavnika u BiH". Organizator Evropska komisija, OSCE
      1994. Sarajevo: Osnivačka skupština NVO Fondacije/Udruženja "Obrazovanje gradi BiH"

      Učešće na međunarodnim konferencijama

      a) u Bosni i Hercegovini:
      2008.-2010. Sarajevo: učešće na raznim konferencijama o obrazovanju
      2008. Sarajevo: Konferencija "Mirovni aktivizam"
      2007. Sarajevo: Konferencija o budućnosti školstva "Školstvo u BiH 2007."
      2005. Sarajevo: Seminar "EUFOR Integracije"
      2005. Sarajevo: Međunarodna konferencija: "Siromaštvo u Bosni i Hercegovini. Deset godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma". Organizator Caritas Biskupske konferencije BiH.
      2005. Sarajevo: Međunarodna konferencija: "Dijalog i partnerstvo kao poluge razvoja Bosne i Hercegovine". Organizatori: Confrontations Europe, Association Sarajevo, FIPA Sarajevo.
      2005. Sarajevo: Međunarodna naučna konferencija: "Genocid nad Bošnjacima sigurne zone UN Srebrenica jula 1995." Organizator Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodno pravo.
      2004. Sarajevo: Okrugli sto "Dječija prava – praksa i strategija u BiH"
      2004. Sarajevo: Međunarodna konferencija: "Bosna i Hercegovina ka funkcionalnoj državi: vizije, perspektive, koncepti". Organizator OHR, OSCE.
      2004. Sarajevo: Okrugli sto: "Status volonterskog rada u BiH i postojeće pravne prepreke za njegovu daljnu promociju i razvoj". Organizator Centar za promociju civilnog društva, Sarajevo.
      2004. Sarajevo: Regionalna konferencija: "U Evropu kroz prigovor savjesti i civilnu službu"
      2003. Sarajevo: Međunarodna konferencija "Španska tranzicija ka demokratiji". Organizator Ambasada Španije u BiH.
      2002. Sarajevo: SOROŠ Fondacija. Međunarodna konferencija "Razvijanje novih politika međunarodne zajednice – (ne)naučene lekcije"
      2001. Sarajevo: Međunarodna konferencija:"Djece žrtve rata i mira". Organizator "Istraživački centar za ratne zločine, Sarajevo"
      1999. Sarajevo: Konferencija podijeljenih gradova (Bejrut, Belfast, Berlin, Jerusalem , Nicosia, Sarajevo)
      1998. Sarajevo: Viktimološki simpozijum: "Stradalaštvo u Bosni i Hercegovini i ublažavanje njegovih posljedica" Organizator Viktimološko društvo Bosne i Hercegovine
      1998. Sarajevo: Informacioni seminar NATO
      1998. Sarajevo: Međunarodna konferencija "Bosanska paradigma". Organizator Forum Bosna , Sarajevo

      b) u inostranstvu:
      2008.-2010. Učesnik raznih konferencija o obrazovanju
      2007. Mirovni kamp, Barcelona
      2007. Touluse, Francuska: 3. Forum mladih svijeta
      2007. Offenbach - Frankfurt na Majni: Sedmica kulture - BiH na putu za budućnost
      2006. Rim, Italija: Međunarodna konferencija "Healing the war"
      2006. Torino, Italija: Međunarodna konferencija "Spiritualnost, pitanja Boga, pitanja čovjeka"
      2005. Ženeva: Međunarodna konferencija: "BiH deset godina poslije Dejtona i dalje". Organizator: Asocijacija "Deyton 2005", Švicarska
      2004. Bruxelles: Seminar "Humanitarci u ratu: heroji ili žrtve". Organizator MKCK
      2000. Brisel, Belgija:Međunarodni seminar "Disolucija Jugoslavije 1991.-1995."
      2000. Texas, Austin, SAD. Međunarodna konferencija:"Demokratske promjene na prostoru ex Jugoslavije"
      2003. Albertville, Francuska: Konferencija "Pomirenje i rekonstrukcija"
      1999. Budimpešta, Mađarska: Konferencija:"Ratovi u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini". Izlagao temu:"Karakteristike rata u BiH"
      1999. Grac, Austrija: Konferencija:"Evropska iskustva i razvoj demokratije u Bosni i Hercegovini". Izlagao temu:"Nacionalni mitovi u BiH"
      1999. Barcelona, Španija: Konferencija: "Evropski gradovi za ljudska prava"
      1998. Barcelona: Evropska konferencija: "Gradovi za ljudska prava". Organizator Grad Barcelona
      1998. Nant, Francuska: "Susret umjetnosti i istorije"
      1997. Graz: Simpozijum: "Ostvarivanje ljudskih prava u BiH - znanost i praksa" Organizator Univerzitet Graz
      1997. Barcelona, Španija: Konferencija: "Evropa za Bosnu" (Europa per Bosnia). Izložio teme: "Agresija na Bosnu i Hercegovinu" i "Budućnost BiH"
      1997. London, Velika Britanija: Međunarodni seminar na temu: "Pomirenje u BiH", Organizator Asocijacija za centralnu i istočnu Evropu
      1997. Crikvenica, Republika Hrvatska: IV ljetna škola demokratije
      1996. Kopenhagen, Danska, Konferencija: "Budućnost BiH". Organizator Danski institut za međunarodnu politiku
      1996. London: Seminar: "Pomirenje u Bosni". Fondacija za civilno društvo New York i Britanska asocijacija za centralnu i Istočnu Evropu.
      1996. Beč, Austrija: Okrugli sto: "Dijalog mira", Izložio temu:"Šanse Dejtonskog mira i budućnost Bosne". Organizator Vlada Austrije
      1995. Bon, Njemačka: Konferencija "Međunardoni kongres za dokumentaciju genocida u BiH 1992-1995." Organizator Društvo za ugrožene narode, Savezne Republike Njemačke. Izložio temu: Uloga JNA u agresiji na BiH"

      Knjige

      2007. "Sarajevo, mon amour", izdata na italijanskom jeziku, izdavač: Infinito edizioni-Direzione editoriale, Italija. Predgovor Paolo Rumiz.
      2004. "Sarajevo, mon amour", izdata na francuskom jeziku Entretin Florens La Bruyere; izdavač Buchet-Chastel 2004. Predgovor Bernard Henry Levy.
      2000. "Ratovi u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini" 1991-1995. Separat Agresija na BiH. Izdavač Dani i Jesenski i Tura 1999.

      Nagrade, priznanja

      2011. Nagrada SUBNOR-a općine Stari grad, sa poklonom UG Tradicionalni zanatski esnafi; Nagrada Vijeca BH organiziacija u Australiji, pod nazivom - BiH gradjanin 2011
      2010. Povelja počasni građanin Općine Bosanska Krupa, BIH
      2009. Plaketa Općine Stari Grad-Sarajevo, za doprinos razvoju i funkcionisanju općine
      2009. Orden LAFAYETTE, Francuska
      2008. Nagrada Victor Gollancz, Berlin
      2008. Plaketa Kantona Sarajevo
      2007. Dobitnik priznanja za ličnost godine, povelja Kulin ban, od Udruženja B-H, Manhajm, Njemačka.
      2007. Dobitnik priznanja Takunda, ličnost godine na Balkanu u oblasti tolerancije i suživota od asocijacije Cesvi-Bergamo, Italija,
      2006. Dobitnik priznanja od strane Cercle Universel des Ambassadeurs de la Paix - Universal
      2005. Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva, Sarajevo
      2003. Plaketa počasnog građanina Montesilvano, Italija.
      2003. Medalja počasnog građanina Grenobl, Francuska.
      2003. Medalja počasnog građanina Villerest, Francuska.
      2003. Medalja počasnog građanina Saumur, Francuska.
      2001. Medalja počasnog građanina Padova, Italija.
      2001. Plaketa i novčana nagrada grada Padove, Italija.
      2001. Legija časti, Francuska.
      2001. Nagrada grada Vićence, Italija.
      1999. Plaketa humaniste godine Međunarodne lige humanista, Sarajevo.
    • Inicijativa mladih za ljudska prava – Bosna i Hercegovina (YIHR B&H)
      obrazuje mlade ljude da kritički razmišljaju o svom okruženju i aktivno se angažuju u društvenim promjenama. YIHR BH gradi nove veze među mladima Bosne i Hercegovine, posebno uključujući podijeljene zajednice, i ohrabruje europeizaciju zapadnog Balkana kroz regionalnu saradnju mladih ljudi iz država bivše Jugoslavije. Organizacija ohrabruje i podržava mlade ljude u BiH da se zalažu za socijalnu i političku akciju o pitanjima bitnim za mlade ljude. Ovo zalaganje uključuje promociju kulture sjećanja o ratu u BiH 1992.-1995., zalaganje za zaštitu ljudskih prava, manjinskih prava, promoviranje pitanja integracije BiH u EU i demokratizacije BiH i cijele regije zapadnog Balkana.
      Web: http://ba.yihr.org

      ALMA MASIĆ

      YIHR – BiH, Direktorica

      Uža stručnost

      Opsežno znanje o razvoju civilnog društva i demokratskih pitanja u regiji Balkana, posebno u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji, Rumuniji, Bugarskoj i Albaniji.

      Ključne vještine

      Konsalting
      Organizacioni razvoj, s fokusom na:
      Dizajniranje projekta
      Pisanje projektnih prijedloga
      Implementacija projekta, monitoring i evaluacija
      Razvoj resursa
      Finansijsko upravljanje
      Upravljanje donacijama
      Pisanje izvještaja
      Izgradnja koalicija
      Uspostavljanje uprave i odbora
      Organizovanje i držanje obuke
      Obuka i Obučavanje trenera:
      Organizacioni razvoj
      Planiranje i vođenje projektnog ciklusa
      Strateško planiranje za nevladine organizacije
      Srednja razina vještine u područjima:
      Tranzicijska pravda
      Drušvena odgovornost korporacija (DOK)
      Upravljanje ljudskim resursima

      Obrazovanje

      Januar – april 2010.
      Stipendista Chevening, tečaj Sprečavanje i razrješenje društvenih sukoba,
      University of York, PRDU (Post-war Recovery and Development Unit) – Odjel za posljeratnu obnovu i razvoj
      Istraživanje na teme tranzicijske pravde i suočavanja s prošlošću, London School of Economics
      Gostujući predavač na London School of Economics na teme tranzicijske pravde i Inicijative za REKOM

      Mart 2004.
      Diploma iz oblasti poslovnog upravljanja i administracije, Trinity College and University, dio obrazovnog odjeljenja UIC, pridruženo Doveru, Delaware

      Članstva
      2007. – Inicijativa za REKOM
      2000. – 2005. Članica Upravnog odbora Komisije za istinu i pomirenje BiH – Inicijativa za ustanovljenje NVO koja će se baviti pitanjima istine i pomirenja u BiH
      1998. – 2006. Član Odbora BOSPO Tuzla – jedne od najrazvijenih i vodećih NVO u BiH

      Radno iskustvo

      Decembar 2008. – trenutno:
      Youth Initiative for Human Rights (YIHR) – Inicijativa mladih za ljudska prava – Šef ureda YIHR BH
      Vodi poslove i aktivnosti YIHR BH
      Izvršava odluke Odbora YIHR BH
      Donosi odluke u okviru redovnih djelatnosti YIHR BH
      Predstavlja i zastupa YIHR BH
      Angažuje stalne radnike i saradnike u skladu sa sistematizacijom radnih mjesta
      Predlaže Odboru strateški plan Organizacije
      Podnosi Odboru izvještaje o radu YIHR BH, finansijske i programske planove
      Održava kontakte s donatorima i prikuplja finansijska sredstva potrebna za rad organizacije
      Sarađuje s drugim organizacijama i institucijama
      Obavlja sve ostale poslove i aktivnosti neophodne za djelovanje YIHR BH

      April 2005. – decembar 2008.
      Regionalni koordinator programa za jugositočnu Evropu
      Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Danske – Program dobrosusjedskih odnosa koji je administrirala ambasada Kraljevine Danske u Sarajevu, BiH
      Januar 2001. – april 2005.
      Regionalni koordinator za Iniciative civilnog društva (CSI)
      ICMP/MPI – Međunarodna komisija za nestale osobe /Institut za nestale osobe), Sarajevo, BiH
      Juni 2000 .– januar 2001.
      Koordinator Programa razvoja kapaciteta udruženja porodica nestalih
      ICMP/MPI – Međunarodna komisija za nestale osobe /Institut za nestale osobe), Sarajevo, BiH
      Maj 1998. – decembar 2003.
      Konsultant i državni predstavnik
      SKIP (Stiftung Kinderdorf Pestalozzi), Trogen, Švicarska
      Maj 2001.
      Konsultant i savjetnik programa
      Counterpart International, Washington D.C.
      Decembar 2000. – januar 2001.
      Konsultant i savjetnik programa, Mercy Corps International/Counterpart International, Washington D.C.
      Konsultantske usluge i pomoć u pripremi prijedloga projekta za USAID DemNet II, program ze BiH
      Oktobar 1998. – maj 2000:
      Konsultant i koordinator obuke, grant-menadžer, regionalni ured Freedom House, Budimpešta, Mađarska
      Planiranje i organizacija regionalnih konferencija i seminara za udruženja porodica nestalih osoba Hrvatske, FRJ (Federalne republike Jugoslavije) i BiH.
      1998.-1999.
      Koordinator, Projekat razvoja NVO-sektora
      Nadzor i upravljanje Projektom razvoja NVO-sektora i građanskih zajednica
      International Rescue Committee (IRC), New York, SAD, (program BiH)
      1997.-1998.
      Koordinator programa, Projekat razvoja NVO-sektora, IRC
      1996.-1997.
      Menadžer, IRC/USAID Program liječenja ratnih trauma i spajanja porodica
      1995.-1996.
      Službenik, IRC/USAID Program liječenja ratnih trauma i spajanja porodica
      1993.-1995.
      Menadžer skladišta, IRC
      Koordinacija rada i komunikacije svih skladišta IRC u BiH
      1990.-1992.
      Trgovački predstavnik, Informator Zagreb, Hrvatska – ured u Zenici
      Predstavnik tvrtke za centralnu Bosnu